„Egy olyan történelmi személyiségre emlékezünk, aki nem azt kérdezte, hogy mit kap a hazától, hanem arra törekedett, hogy ő adjon a hazának.” (Pálinkás József MTA-elnök; Richter-emlékülés, 2010)
Generációk használták, használják a gyógyulás reményében, nem eredménytelenül.
Az egyik legismertebb gyógyszerünk a Kalmopyrin, de vajon ki emlékszik a „sikeres karrier” elindulására? Talán ez a gyógyszer alapozta meg vagy járult hozzá érdemben a magyar gyógyszeripar, illetve gyógyszertalálmányok hazai és nemzetközi sikeréhez.
A nagyüzemi gyógyszergyártás magyarországi megalapozója, Richter Gedeon 140 évvel ezelőtt, 1872. szeptember 23-án született. Gyógyszerészeti oklevelét a budapesti Tudományegyetemen szerezte.
Pályája kezdetén a gyógyszereket kis üzletekben patikusok készítették. Richter a nagyüzemi gyógyszergyártást tanulmányozta külföldön, majd hazatérve atyai örökségből megvásárolta az Üllői úti Sas patikát, ám az ott berendezett gyógyszerészeti laboratóriuma hamar kicsinek bizonyult.
1906-ban telket vásárolt Kőbányán, ahol felépíttette gyárát. Az első világháború alatt itt kezdték gyártani más gyógyszerek mellett a Hyperol nevű fertőtlenítő szert, amely fontos helyet kapott a katonák felszerelésében. Az első világháború kezdetéig 24 gyógyszerszabadalma volt Richter Gedeonnak, közéjük tartozott a ma is nagy mennyiségben gyártott és használt Kalmopyrin, amely fájdalom és láz csillapítására, valamint reumás megbetegedések kezelésére használatos. A készítményt Richter 1911-ben állította elő, s 1912-ben került forgalomba.
A gyár a két világháború között a Tungsram mögött a második legnagyobb hazai exportőr volt. A gyáralapító feltaláló 1944 telén az önkény áldozata lett.
Az 1948-ban államosított gyár Kőbányai Gyógyszerárugyár néven működött. Sikeres termékei közé tartozott ebben az időben a B12 vitamin, illetve a Fabulon család néven ismert kozmetikum.
1977-ben új gyógyszer indult Kőbányáról a világsiker felé, a Cavinton, Szántay Csaba műegyetemi professzor és munkatársainak találmánya. A Cavinton az agyi vérkeringés zavarával járó meghatározott betegségek kezelésére szolgál.
A gyár az 1980-as évek végén újra felvette a gyáralapító nevét. Az utóbbi ötven évben az itt gyártott készítmények közül tíz eredeti gyógyszert vezettek be a világpiacon.
A Menedzserek Országos Szövetsége a magyar történelem nagy üzletembereinek, vállalkozóinak emlékét kívánja ápolni a 2010-ben alapított, Az év történelmi üzletembere elismeréssel, melyet elsőként – 103 jelölt közül – Richter Gedeonnak ítéltek.•