„Én részemről egész nyíltsággal jelenthetem ki, hogy ami keveset tudományos kutatásaim során elértem, azt Süss segítsége nélkül aligha értem volna el” – így méltatta a 20. század elején Eötvös Loránd Kossuth Ferenc kereskedelmi miniszterhez írt levelében Süss Nándort. Az ő nevét kevesen ismerik ma, pedig több magyar feltaláló fontos háttérembere volt, és a magyar finommechanikai ipar megkerülhetetlen alakja.
Süss német származású volt – 1848. szeptember 25-én született Marburgban –, de választott hazájában, az Osztrák–Magyar Monarchiában csinált karriert. 28 évesen költözött Kolozsvárra, hogy az ottani egyetem mechanikai állomását megszervezze.
A Marburgi Egyetemen végzett mechanikusi munka kapcsán addigra már komoly műszertechnikai tapasztalata volt, ismerte a vezető műszergyártók termékeit. Kolozsvári műhelyében az egyetemi munkához szükséges kísérleti eszközöket tervezett és készített. Tehetségére hamar felfigyelt a már említett Eötvös, aki később tananyaggá vált kísérleteihez Süss-szel együtt alkotta meg és kezdte gyártani a torziós ingákat. 1884-ben a kolozsvári iparkamara titkára, Gaman Zsigmond kezdeményezésére Süss a vallás- és közoktatásügyi, valamint a földművelésügyi, ipar- és kereskedelemügyi minisztériumhoz fordult, amelyek megbízták az Államilag Engedélyezett Mechanikai Tanműhely létesítésével és vezetésével.A következő évtizedekben Süss pályafutása tovább ívelt felfelé. Az ország első műszerész szakiskoláját vezette, ahol az oktatási eszközök gyártásán kívül sorra képezték ki a precíziós mechanikus szakembereket. Süss és kollégái megrendelésre is gyártottak szinte bármilyen finommechanikai készüléket. A tudomány, az ipar és a közlekedés fejlődése újabb és pontosabb műszereket igényelt, a budapesti intézet gárdája pedig készen állt, hogy ezeket megalkossa. Főleg távcsöveket, földmérő szintezőket és más geodéziai műszereket gyártottak, és ezeket egy neves partnercég, a Calderoni értékesítette. Az üzlet Süssnek komoly bevételt hozott, így amikor 1900-ban a tanműhely megszűnt, könnyen alapított magánvállalkozást Süss Nándor-féle Precíziós Mechanikai Intézet néven, ahol továbbra is folyt képzés. A minőségi termékeiről ismert Süss új cégének olyan jól ment, hogy öt év múlva egy nagyobb, Csörsz utcai gyártelepre költözött, ami később tovább bővült.A szép karriert az első világháború törte derékba. Az utána kialakult politikai-gazdasági helyzetben ugyanis Süss kénytelen volt visszavonulni, illetve átadni az irányítást külső befektetőknek. Cége viszont változatlanul a hazai finommechanikai ipar egyik legfontosabb vállalata maradt, egyre hangsúlyosabb optikai profillal. És bár az alapító 1921-ben villamosbalesetben elhunyt, a Süss 1939-ig márkanév maradt. A vállalatot a harmincas évek végén átnevezték Magyar Optikai Művekre, és ezen a néven működött évtizedekig. A rendszerváltás után az addigra eladósodott céget megszüntették, nevét a helyén felépült MOM Park őrzi. Süss Nándor emlékezetét pedig a MOM Emlékalapítvány, amely a műszaki alkotó születésének 170. évfordulóján, idén szeptemberben emlékülést tart.•