A kávé előtt az „olasz” jelző általában minőséget jelent, és nagyon sokat tett ezért egy magyar származású feltaláló-vállalkozó, Illy Ferenc. Ismerős lehet a név, mert cége, az Illycaffè máig alapítója vezetéknevét használja a logójában. De az Illy kávé nemcsak azért él minőségi italként a köztudatban, mert a vállalat kizárólag a robustánál jobb minőségű arabicával dolgozik, hanem egykori cégvezetője találmányai révén.
Illy Ferenc 1892-ben született Temesváron, magyar-német családba. A helyi közép- és szakiskola elvégzése után, 22 évesen besorozták a Monarchia hadseregébe. Megjárta az első világháború több csatáját, és a harcokat túlélve Triesztben telepedett le. Oda eredetileg azért ment, mert meglátogatta a nővérét, de a kikötővárosban megismerkedett későbbi feleségével, így Trieszt lett az otthona, egészen 1956-ban bekövetkezett haláláig.
Illy könyvelőként keresett és talált munkát kakaó- és kávépörköléssel foglalkozó cégeknél. Az élelmiszeripar hamar beszippantotta, és a kávé szerelmese lett. Szabadidejében kísérletezett; leginkább az eszpresszó érdekelte, amit akkoriban forró vízzel készítettek. Illy Ferenc – akkor már Francesco Illy – egy jó nevű helyi pörkölőcéggel, a Hausbrandttal szerződött, hogy kiteljesíthesse ötleteit, majd 1933-ban önállósodott, és megalapította az Illycaffèt.
Illy két újítással forradalmasította a kávéfőzést, és mindkettő érvényes a mai napig. Az egyik a pressurization nevű tartósítási technika, amelyet részben a kényszer szült. A magyar eleinte úgy állapodott meg, hogy a Hausbrandt szállítja a kávét Triesztbe, ő meg a városon kívülre. Csakhogy a pörkölt kávé a levegővel érintkezve hamar elveszítette aromái nagy részét. Illy ezért nagy nyomás alatt nitrogénnel helyettesítette a kávéban levő oxigént, a gáz pedig hosszú hónapokig megőrizte a kávé frissességét. A technológia alakította ki a máig emblematikus Illy-kávécsomagolást is: a nyomás megőrzése érdekében fémdobozokban kellett szállítani a terméket, ami Illy ötletének köszönhetően hamar kiemelkedett a rivális kávémárkák közül. A vállalkozó másik találmánya az 1935-ben szabadalmaztatott, Illetta fantázianevű kávégép volt, amely az eszpresszót helyezte új alapokra: nem forró vízzel, hanem nagy nyomáson a kávéra engedett vízgőzzel főzte a kávét, így az aromák jobban kioldódtak, és sűrűbb, markánsabb zamatú kávé születhetett. Lényegében az Illetta működési elvét használja ma is minden gőzölős eszpresszógép.A napjainkban 140 országban ismert Illycafèt ma is Illy Ferenc leszármazottai irányítják. Ferenc fia, Ernesto méltó volt apja örökségéhez: élelmiszer-kémikusként egész életében a kávét kutatta, publikációkat írt és iparági szervezeteket hozott létre. Az ő vezetésével jutott el az Illy kávé a háztartásokba is, és az ő irányításával építették meg 1974-ben az első kávépárnás gépet, a mai kapszulás gépek elődjét.
A minőséget olyan újítások is szolgálják a cégnél, mint az elektromágneses kávébab-válogató gép, de a kávé útjának vége ma is az az aromatartó csomagolás, amelyet Illy Ferenc több mint nyolcvan éve kitalált.•